Co je Street Dance

Street dance aneb tanec ulice či pouliční tanec je pojem zastřešující mnoho tanečních stylů, které jsou populární zejména mezi teenagery a duchem mladými lidmi. Jedná se o velkou rodinu moderních a velmi dynamických tanců, která se objevila v USA přibližně v 70. letech. Jak název napovídá, vznikal živelně na ulici, na školních chodbách a dvorech. Traduje se, že americká společnost byla po hospodářské krizi a 2. světové válce velmi rozvrstvená, jak vlivem sociálních rozdílů, tak rasově. Do tanečních studií a klubů se dostali pouze bohatí a proto ostatní vrstvy začaly tančit na ulici. Teprve po ukotvení prvních street dance stylů – break dance a electric boogie – v americké kultuře se kluby otevřely tanečníkům z ulice.

Jde vlastně o velmi originální mix různých tanců, přičemž je důležitá improvizace, vlastní osobitý styl jednotlivých tanečníků, svoboda vyjádření a toto vše je smícháno s promyšlenými částmi s pevně danou choreografií. Ve street dance rozlišujeme „Old school“ styly a „New school“ styly. New school styly vznikaly v reakci na vyvíjející se hudební kulturu. Tanečníci reagovali a stále reagují na nejnovější hudební trendy a podle nich upravují svůj taneční projev. O jednotlivých tanečních stylech se dozvíte více níže.

Street dance není pouze tanec, ale také životní styl a způsob oblékání. Jeho vyznavači často sledují nejnovější trendy mladé módy, jsou extravagantní a mají rádi ležérní a pohodlné oblečení pro volný čas. Často nosí volné kalhoty či tepláky, které mohou být o pár čísel větší, kšiltovky a dlouhá volná trika. Toto vše je možné vidět ve filmech ze „street dance“ prostředí jako je Step Up, Let´s Dance, Street dance, Fame, Love and Dance a Battle. Tanečníci mezi sebou často soupeří v tzv. „battle“, což je vlastně taneční náhražka pouliční rvačky. Jednotliví účastníci se předhání v propracovanosti a náročnosti tanečních prvků. Battle vznikl mezi tanečníky break dance.

Street dance je to pravé pro vás, pokud si chcete zlepšit kondici, shodit nějaké to kilo navíc a máte rádi moderní hudbu. Nemějte strach, že je to tanec pouze pro teenagery. Na lekce často přichází maminky s dcerami a tráví tak společně čas pohybem. Na hodinách se zapotíte, poněvadž se jedná o tanec rychlý a dynamický. Nemine vás také spousta zábavy a legrace. Taneční kreace z hodin pak můžete využít v klubech a diskotékách. Na hodinu se nosí pohodlné oblečení – top či tričko z přírodních materiálů, volné kalhoty a tenisky s pružnou podrážkou.

Jaké jsou tedy jednotlivé styly street dance?

Do Old school patří zejména break dance, hype, electric boogie, poping, locking.

Break dance je styl, který kromě jiného zahrnuje také známé „točení na hlavě“ a akrobatické kousky. Vyznavači break dance si říkají b-boys a b-girls. Break dance je kromě rapu, DJingu a graffiti částí kultury hip hopu, která vznikla v USA mezi Afroameričany a přistěhovalci z Latinské Ameriky. Break dance se skládá z tanečních kroků na nohách, prvků naznačujících souboj, několika typů prvků na zemi a akrobacie.

Locking je taneční styl, jehož název vychází ze slova „lock“ – ve smyslu zamknout pohyb. V praxi si to můžeme představit jako náhlé „zamrznutí“ v určité pozici, které následuje po rychlém pohybu. Paže jsou pevné a rychlé, kdežto nohy a spodní část těla spíše uvolněná. Původně se tančilo na funkovou hudbu. Tanečníci jsou obvykle v barevném oblečení s pruhy. Za zakladatele stylu locking je považován Američan Don Campbell, který tento styl vytvořil v 60. letech.

Hype nebo někdy také New Jack Swing vznikl v polovině 80. let. Jedná se o velmi energický a dynamický tanec (např. klipy MC Hammer, Salt´n´Pepa apod.). Hype je název, který se používá pro streetový tanec pouze v Evropě, v USA se pro totéž užívá termín New Jack Swing. Typické jsou pro něj různé krokové variace a swingování do pumpujícího beatu. Častým prvkem je „running man“ – simulace běhu – přičemž tanečník zůstává na místě, u nás známý jako SNAP, podle kultovní skupiny.

Největší rozmach tohoto streetového stylu se datuje kolem roku 1989 a 1990. Ovlivnily jej zejména taneční videoklipy Bobby Browna, Bell Biv Devoe, Heavy D a zejména M.C. Hammera. Spousta mladých tanečníků z celého světa se pak pokoušela tyto hvězdy napodobovat a vymýšlet si nové kreace a kroky. Objevily se první tanečně laděné TV show, jako např. v roce 1989 „Dada LMD“ či „Dance, dance, dance“.

Electric boogie je taneční styl, který je spojován se zrodem hip hopové kultury. Základ tance tvoří pantomima. Tanec je velmi zábavnou a zvláštní formou ztvárnění různých pohybů a vytváří jakousi iluzi člověka řízeného dálkovým ovladačem jako robota nebo loutku na provázcích. Je to velmi efektní styl a těší se oblibě mnoha tanečníků i diváků. Často ho používal ve svých videoklipech Michael Jackson. Z technického pohledu je to asi nejtěžší styl street dance.

Mezi New school styly patří hlavně house dance, LA style a dancehall.
House dance zahrnuje složitější krokové variace, plynulý pohyb trupu evokující tekutinu a vlnivé pohyby celého těla. Čerpá dále kroky z capoeiry, stepu, jazzu a salsy. Tančí se na housovou hudbu a rozvinul se v Chicagu a New Yorku.

LA style využívá minimalistické pohyby a dokonalé reakce těla na hudbu, ať už se jedná o efekty či slova písní. Důležité jsou také přesně zastavené pohyby. Výrazným rysem tohoto tanečního stylu je silné procítění choreografie a samozřejmě originalita.

Do LA style se postupným vývojem vyprofilovalo také R’n’B, které je svou povahou spíše ženským tancem. Využívá ve velké míře vln tělem, kroužků pánví a hrudních izolací. Tančí se na hudbu „pod hlavičkou“ R’n’B (Justin Timberlake, Ne-Yo, Usher).

Dancehall či ragga je momentálně velmi populární styl vycházející z reggae. Je to tanec kontaktní, při kterém se zejména tanečnice o sebe otírají. V různých třasech, vlnivých pohybech těla a krouživých pohybech pánví, který dancehall obsahuje, můžeme vysledovat kořeny reggae a afrických tanců.

House je skupina z tanečních stylů, která se tančí primárně do housové hudby. Svoje kořeny má v klubech Chicaga, ale vyrostla a vyvinula se až v klubech New Yorku. Základ tehdy tvořil footwork, jacking a lofting. Jako hip hop (tanec) byl vytvořen černými a latino Američany a jde v podstatě o improvizaci. Housové tancování jako takové je o hodně starší jako housová hudba, která vznikla ve dřívějších 80tých letech na konci disko éry za času nočních klubů, jako je chicagský Warehouse, newyorský The Loft a Paradise Garage. Tenhle tanec se tak jmenuje, protože se spíš než na ulicích tančil právě v klubech. House si při svém rozvoji vzal mnoho z různých tanečních elementů, jako byla lindy éra, africké tance, latinské tance, brazilské tance, nebo jazz, step i moderna. Mnoho hiphopových tanečníků se s housem potkali a přinesli do něho nové kroky.